EET pro autoškoly

Autoškoly měly původně povinnost začít evidovat tržby v rámci 3. a 4. vlny EET od 1. května 2020.

Přijetím zákona č. 263/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 137/2020 Sb., o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, došlo k pozastavení EET a odložení data spuštění EET nejen pro autoškoly na 1. ledna 2021. Další novelizací z listopadu 2020 pak bylo EET pozastaveno až do konce roku 2022. Pozastavení se týká běžného, zjednodušeného i zvláštního režimu evidence tržeb.

Pozastavení EET znamená, že do konce roku 2022:

• nemusí poplatníci odesílat údaje o tržbách správci daně,
  • nemusí vystavovat účtenky dle zákona o evidenci tržeb a
  • nemají povinnost umístit informační oznámení.

Povinnost evidovat tržby vzniká autoškolám k datu 1. ledna 2023.

Na trhu existují různé systémy s podporou EET, které lze rozdělit do následujících kategorií:

• fyzická pokladna v provozovně (vhodné např. pro restaurace),
  • mobilní platební terminál (pro příjem platebních karet),
  • jednoúčelový „tablet“ dodaný poskytovatelem EET,
  • účetní program,
  • webová aplikace nebo
  • aplikace určená pro kterýkoliv chytrý telefon.

Vzhledem k tomu, že v autoškole dochází i k příjmu hotovosti mimo provozovnu a navíc autoškola disponuje kontaktními údaji na každého svého zákazníka, na rozdíl např. od restaurace, kde jsou zákazníci „anonymní“, je nejpraktičtější používat EET aplikaci ve svém mobilním telefonu a využít možnosti zasílat EET účtenky zákazníkům e-mailem. Odpadá tak nutnost pořizovat tiskárnu a vystavení a zaslání účtenky je otázkou dvou kliknutí v mobilu.

EET řešením určeným přímo pro autoškoly je služba eet-pro-autoskoly.cz, kterou je navíc možné využívat zcela zdarma.